Je li Evropa spremna za povratak Donalda Trumpa…
Unatoč suočavanju s čitavim nizom domaćih poteškoća, Europa je jako usredotočena na Trumpa otkako je pobijedio na američkim predsjedničkim izborima u novembru. Naime njegov prošli mandat u Bijeloj kući bio je poprilično turbulentna vožnja za Europu.
Sada se mnogi boje da bi Trump 2.0 mogao biti puno gori. A europske tradicionalne sile već se bore sa svojim problemima. Francuska i Njemačka zaglibljene su u političkim i ekonomskim problemima, EU kao cjelina zaostaje za Kinom i SAD-om u pogledu konkurentnosti dok su u Ujedinjenom Kraljevstvu javne usluge u lošem stanju. Je li Europa spremna za povratak Donalda Trumpa, analizirao je BBC.
Biznismen koji odbacuje savezništva
Kad je riječ o trgovini i odbrani, Trump se više ponaša kao transakcijski biznismen nego kao američki državnik koji cijeni transatlantske saveze što datiraju iz Drugoga svjetskog rata.
“On jednostavno ne vjeruje u partnerstva u kojima svi pobjeđuju”, rekla je bivša njemačka kancelarka Angela Merkel za BBC. Ona je doživjela Trumpa zadnji put kad je bio na funkciji i zaključila da na svijet gleda kroz prizmu pobjednika i gubitnika. Trump je, naime, uvjeren da je Europa godinama iskorištavala SAD i da to mora prestati.
Europski čelnici gledali su otvorenih usta posljednjih sedmica kako je Trump drugi put pobijedio na američkim predsjedničkim izborima. Odabrao je javno kritizirati saveznike u Europi i Kanadi, umjesto da usmjeri svoj bijes na one koje prepoznaje kao stratešku prijetnju, poput Kine.
Razmatra napuštanje NATO-a
Trump čak razmatra mogućnost napuštanja NATO-a, transatlantskog vojnog saveza na koji se Europa decenijama oslanjala za svoju sigurnost. Rekao je da bi ‘ohrabrio’ Rusiju da radi ‘što god želi’ s europskim saveznicima ako oni ne povećaju svoje troškove za odbranu.
Kada je riječ o trgovini, Trump je jednako ljut na EU kao i tokom svog prvog mandata. Unija prodaje daleko više u SAD nego što uvozi. U januaru 2022. trgovinski suficit iznosio je 15,4 milijarde eura.
Trumpov odgovor
Kaže da će uvesti opće carine na sav uvoz iz inozemstva od 10 do 20 posto, s još većim carinama na određenu robu poput automobila. To je scenarij katastrofe za Njemačku, čija se privreda već smanjila za 0,2 posto lani.
Njemačka na Trumpovoj “listi za odstrel”
Merkel je rekla da se činilo kako se Trumpu, kada je zadnji put bio predsjednik, nije sviđala Njemačka. I Ian Bond, zamjenik direktora Centra za europske reforme, vjeruje da će Njemačka ostati ‘na vrhu Trumpove liste za odstrel’.
“Ono što je rekao u prošlosti su stvari poput toga da ne želi vidjeti nikakav Mercedes-Benz na ulicama New Yorka. No većina Mercedes-Benza na ulicama New Yorka proizvodi se u Alabami, gdje Mercedes ima veliku tvornicu.”
Trumpov stil ne može iznenaditi saveznike nakon njegova prvog mandata. Prava zagonetka sada je njegova nepredvidivost: koliko je hvalisanja, a koliko obećanja akcije?
Ian Lesser, potpredsjednik German Marshall Funda, vjeruje da su Trumpove prijetnje carinama stvarne i da je Europa daleko od toga da bude spremna za njih. “Nisu spremni, niko zapravo nije. Ovaj vrlo različit pristup globalnoj trgovini remeti temelje međunarodne ekonomije, decencijama razvijane.”
Trgovina, odbrana i Musk
Trump ne odvaja trgovinu i ogbranu. Nedavno je odbio isključiti ekonomsku i vojnu akciju protiv Danske ako ne preda Grenland SAD-u.
Uz to, njegov budući potpredsjednik J.D. Vance upozorio je da bi SAD mogao povući potporu NATO-u ako EU nastavi istragu protiv platforme X, u vlasništvu Elona Muska.
Macron zagovara ‘stratešku autonomiju’ da bi Europa preživjela. Upozorio je da ‘SAD ima dva prioriteta: sebe i Kinu. Europsko pitanje nije prioritet’.
Unatoč ekonomskim i političkim izazovima, Europa je izdržala krize poput Brexita i pandemije. NATO je ojačan članstvom Finske i Švedske, a Unija je više ujedinjena nego prije.
Trumpov povratak možda će donijeti manje frustracija nego u njegovom prvom mandatu. Europa prepoznaje potrebu za većim izdacima za odbranu i opreznija je prema Kini, što odgovara njegovim prioritetima, prenosi tportal.
Ipak, sljedeće poglavlje u odnosima između transatlantskih neprijatelja tek treba biti napisano, zaključuje BBC.